Adil Kullanım Kotası (AKK) veya Adil Kullanım Noktası (AKN), internet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış bir uygulamadır. Telekomünikasyon şirketleri bu uygulamayı genel olarak kullanıcılarının mağdur olmaması, aynı kalitede ve daha sağlıklı hizmet alabilmeleri için devreye alınan bir uygulama olarak tanımlamaktadır.

Çalışma Prensibi
Uygulamanın temel çalışma ilkesini, kullanıcıların belirli bir kullanım sınırından sonra internet hızlarını düşürerek, yoğun veri trafiğini engelleyebilmek için kullanıcılarını sınırlandırması olarak açıklayabiliriz. Örneğin normal şartlarda internetinden 20 mbps hız ile faydalanan kullanıcıya adil kullanım kotası çerçevesinde sunulan hizmetin, 5 gb (gigabyte) kullanımdan sonrasındaki alacağı hizmetlerde hızının 3 mbps hıza düşürüleceği bir koşul olduğunu varsayalım; bu durumda 700 mb (megabyte) boyutundaki bir dosyayı ortalama 5 dakika gibi bir sürede indirebilirken, belirlenen 5 gb (gigabyte) kullanım sınırı aşıldığında hızı 3 mbps hıza düşürüleceğinden, yine aynı boyuttaki dosyayı ortalama 19 dakikalık bir sürede indirebilecektir.

Türkiye’de Adil Kullanım Kotası
Türkiye’de internet sağlayıcı şirketlerin uyguladığı adil kullanım kotasının denetimi, onayı ve kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu inisiyatifindedir.

ABD’de Adil Kullanım Kotası
Federal Temyiz Mahkemesi’nin 14 Haziran 2016 aldığı karar doğrultusunda ABD’de AKK resmen yasaklanmıştır. Yalnızca AKK’nın kaldırılmasıyla sınırlı kalmayan bazı kararlar da alınmıştır;

– Ağ tarafsızlığı kurallarının onaylanması,

– ISS’lerin kullanıcıların İnternet’ine müdahale etmesine engelleme getirilmesi,

– Ağ tarafsızlığı kurallarına uyulması,

– ISS’lerin trafiği tamamen bloklaması ya da engellemesini (adil kota) ya da tam tersine daha çok para ödeyenlere daha hızlı internet verilmesini yasaklanması.