İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir?

İngilizce adı Internet Service Provider(ISP) olarak bilinmektedir. İnternet Servis Sağlayıcısı’nın görevi şirketlere ve kişilere internet bağlantısı temin etmektir.Örnek verecek olursak bugün bizlerin internet’e bağlanmasını sağlayan servis sağlayıcısı Fibernet Telekom ‘dır. Kısaca ISS ya da İngilizce’de ISP (Internet Service Provider) olarak bilinir.

İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS), genellikle bir ücret karşılığı İnternet’e erişiminizi sağlayan bir şirkettir. Bir ISS’ye bağlanmanın en yaygın yolları telefon hattı (çevirmeli) veya geniş bant bağlantısı (kablosuz veya DSL) kullanmaktır. Birçok ISS e-posta hesapları, web tarayıcıları gibi ek hizmetler ve web sitesi oluşturmanız için alan sağlar.

İnternet’ e bağlanmak için servis sağlayıcı kurumdan kullanıcı şifresi ve bağlantı için kullanılacak telefon numarası alınır. Bağlantı kurulduğunda servis sağlayıcı, bilgisayar için geçici bir IP adresi belirler. Farklı bağlantılarda IP adresi değişerek Internet’e bağlantı yeni bir IP adresi ile sağlanır.

Servis sağlayıcının hat kapasitesi, İnternet’ e bağlanma hızını etkiler. Seçiminizi yaparken servis sağlayıcıların hat kapasitelerini öğrenip, en yüksek olanını seçmeniz İnternet’ e bağlantı hızınızı olumlu yönde etkileyecektir. Günümüzde internet servis sağlayıcıları arasındaki rekabet yüksektir bu rekabetten dolayıda internet hizmetinin fiyatları makul seviyelere gelmiştir. Bir servis sağlayıcı size ilk 1 ay interneti ücretsiz sunabilirken diğer bir servis sağlayıcı size ilk 3 ay indirimli internet kullandırabilmektedirler.

İnternet Servis Sağlayıcılarının Sundukları Hizmetler Servis Sağlayıcılar internet bağlantısı temin etmenin yanında internetle ilgili değişik hizmetlerde sunmaktadırlar. Bu hizmetlerden bazıları şunlardır:

1- ADSL

2- Wifi

3- Kablo İnternet

4- Genişbant

5- Elektronik posta

6- Datacenter Hizmetleri

7- Colocation

8- Dedicated Sunucular

9- Kişisel web alanı

10– VoIP

11– Kablosuz (GPRS, EDGE, 3G veya Wi-Fi) servis sağlayıcı

0 (850) 213 76 40 MENÜ FATURA ÖDE
Başa Dön