Metro Ethernet (Ethernet MAN veya metro Ethernet ağı), Ethernet standardını temel alan bir Şehir Ağı’dır (Metropolitan Area Network). Aboneleri daha büyük servislere ya da Internet’e bağlamak için kullanılır. Şirketler metro Ethernet’i, kendi ofislerini birbirine bağlamak için de kullanabilirler.

Ethernet, SDH bağlantısıyla mümkün olamayan bir hassasiyetle daha yüksek bant genişliklerini destekler. Ethernet temelli erişimin bir başka avantajı da, müşteri şebekelerinde yaygın kullanımından dolayı daha kolay bağlanabilmesidir.

Türkiye’de Metro Ethernet hizmeti veren firmalar bulunmaktadır. Hizmetlerinden bazıları internet erişimi ve Noktadan Noktaya bağlantı hizmetidir. Metro Ethernet ile 1 Mbit/sn’den 100 Gbit/sn hızına kadar her hızda erişim imkânı sunulmaktadır.

Bu teknoloji sayesinde, konfigürasyon ihtiyaçları ve bant genişliği problemleri ortadan kalkmaktadır. Bir fiber bağlantısı ve switch sayesinde İnternet’e kolayca ve daha ekonomik olarak erişme imkânı sağlar. Eskiden kullanılan ve ara bağlantıyı sağlayan bazı cihazlara olan ihtiyaçta ortadan kaldırır. Yani daha rahat kullanışlı, daha az maliyet ve yatırım gerektiren ve kolayca kapasite artırımına gidilebilen bir sistemdir.

Metro Ethernet Bağlantısının Avantajları Nelerdir ?

En gözle görülen avantajı tabiki hızdır.
Simetrik bağlantı yapısını destekler.
Uçtan uca ethernet yapısı ile data taşındığı için SDH gibi paket dönüşüm cihazlarına ihtiyaç duymaz. Buda maliyetini düşürür.
Telekom tarafından tanımlanan VPN yapılarını destekler.
Hat kopmasına karşı iletim kısa süre içinde yedek hatta aktarılabilir.
Fiber optik kablo kullanıldığı için bakır hatlardaki gibi bakım maliyeti ve mesafe sıkıntısı yoktur.